Wolontariat w ośrodkach pomocy społecznej

Wolontariat w ośrodkach pomocy społecznej

Wolontariat w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Płocku

Wolontariuszami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku są osoby w wieku od 15 do 66 roku życia, i dlatego są źródłem zarówno młodzieńczej energii jaki i życiowego doświadczenia. Wolontariusze to bardzo zróżnicowana grupa, są wśród nich uczniowie, studenci, osoby czynne zawodowo, emeryci, a także osoby bezrobotne. I między innymi dzięki temu zróżnicowaniu mogą skutecznie podejmować tak różne stawiane przed nimi zadania.

Wolontariusze od lat wspierają swoimi działaniami placówki funkcjonujące w strukturze MOPS - świetlice środowiskowe, środowiskowe domy samopomocy, intensywnie pracują z dziećmi nad poprawą ich wyników w nauce, pomagają bezrobotnym w poszukiwaniu pracy, stanowią niezastąpione towarzystwo dla osób starszych i samotnych, pomagają przy realizacji różnego rodzaju projektów socjalnych. W oparciu o nawiązaną przez MOPS współpracę, pomagają również płockim fundacjom i stowarzyszeniom, przy okazji realizowanych przez nie ważnych społecznie inicjatyw.

Będąc wolontariuszem w MOPS można robić wiele różnych rzeczy, każdy znajdzie tu coś dla siebie, można np.:

 • pracować w świetlicach środowiskowych - pomagać dzieciom odrabiać lekcje, uczyć je obsługi komputera, uczyć jak w ciekawy sposób można spędzać czas wolny,
 • prowadzić ćwiczenia ruchowe i zabawy z dziećmi/osobami niepełnosprawnymi,
 • pomagać osobom poszukującym pracy,
 • uczyć obsługi komputera,
 • wykonywać drobne prace administracyjno - biurowe,
 • udzielać korepetycji dzieciom z problemami edukacyjnymi,
 • pomagać w pracach porządkowych i robić zakupy osobom chorym, starszym, niepełnosprawnym,
 • czytać książki/prasę osobom niepełnosprawnym, pomagać im załatwiać przeróżne sprawy poza domem,
 • wykonywać drobne prace fizyczne (np. remonty, przeprowadzki),
 • współtworzyć serwisy internetowe - zbierając informacje, pisząc artykuły,
 • pomagać organizując zbiórki pokarmu dla zwierząt w schroniskach,
 • wspierać psychicznie osoby chore lub uzależnione oraz ich rodziny,
 • pomagać w rozwiązywaniu konfliktów.

Jeżeli chcesz coś z siebie dać i pomóc potrzebującym, nie oczekując nic w zamian lub sam potrzebujesz pomocy, bo czujesz się samotny albo znasz osoby, które potrzebują pomocy wolontariusza nie czekaj  - przyjdź do nas, zadzwoń lub napisz.

Pamiętaj, że niezależnie od tego jakie zajęcie wybierzesz, swoim zaangażowaniem i postawą będziesz promował ideę wzajemnej międzyludzkiej pomocy i działania nie dla zysku.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Wolontariat w Hospicjum w Płocku

Wolontariat w Hospicjum polega na społecznej pracy na rzecz chorych i całego Stowarzyszenia. Wolontariuszem może zostać każdy, kto czuje potrzebę niesienia pomocy innym. Każdy, kto chce i lubi pomagać.

Jak możesz pomóc?

Wolontariusz medyczny

Niesie bezpośrednią pomoc choremu i członkom jego rodziny. Po ukończeniu odpowiedniego szkolenia z zakresu opieki paliatywnej, może aktywnie uczestniczyć w procesie pielęgnacji pacjentów – pomagać w wykonywaniu czynności samoobsługowych, czytać książki i gazety, robić drobne zakupy, towarzyszyć podczas spacerów, wypełniać czas rozmową i zajęciami manualnymi.

Wolontariusz akcyjny

Nie pracuje bezpośrednio z pacjentami, natomiast włącza się w prace wspomagające codzienne funkcjonowanie hospicjum. Pomoc takiego wolontariusza jest szczególnie przydatna podczas wszelkiego rodzaju akcji promocyjnych i charytatywnych, np.

 • Akcja „1 % dla Hospicjum” – związana z pozyskaniem środków na prowadzenie działalności statutowej Stowarzyszenia ( każdy podatnik może przekazać w rocznym rozliczeniu podatkowym 1% swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, a że my posiadamy taki status, to staramy się namawiać lokalną społeczność do wspomożenia naszej działalności takiej formie),
 • Kolonie dla dzieci osieroconych – pieniądze uzyskane z 1% lub sponsorów są przeznaczane na letni wypoczynek dla dzieci naszych byłych podopiecznych,
 • Pola Nadziei – ogólnopolska akcja, której symbolem jest żonkil, związana z propagowaniem idei ruchu hospicyjnego, organizowaniem koncertów, spektakli, loterii fantowych, kiermaszy, widowisk sportowych, z których dochód przeznaczany jest na potrzeby hospicjum
 • „Hospicjum to też życie” – jesienna kampania informacyjna, której celem jest ukazanie roli hospicjów w lokalnych społecznościach

Kontakt: 24 266 44 44