Youth Integration

Nazwa grupy: Youth Integration
Tytuł projektu: Mistrzostwa Gier Planszowych Ziemi Sierpeckiej
Kwota dotacji: 1977,00 zł
Osobowość prawna: Fundacja Edu inicjatywa


Informacja od realizatorów inicjatywy

Pierwsze warsztaty szkoleniowe naszego projektu "Mistrzostwa Gier Planszowych..."
Odbyły się spotkania w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu, TKKF "Kubuś" oraz z dyrektorami szkół. Instytucje te obiecały wsparcie projektu. Dopasujemy terminy warsztatów do planu uczniów w szkołach oraz godzin zajęć dodatkowych. Opisaliśmy poczynania i przekazaliśmy informacje do lokalnych mediów, którzy objęli projekt patronatem medialnym. Projekt wspierają też producenci gier planszowych : Granna, Trefl oraz Rebel. Odbyły się już pierwsze warsztaty szkoleniowe dla dwóch grup uczniów szkoły ze gimnazjalnej w Susku, przeszkolono 23 osoby. Zamieszczono informację na stronie fundacji Edu-Inicjatywa.

 

 

 

 

---------------

Prace pełną parą ruszyły jak tylko dowiedzieliśmy się, że to właśnie nasz projekt zostanie dofinansowany. Na pierwszym spotkaniu podzieliliśmy się kategoriami za, które będziemy odpowiedzialni. Każdy z nas miał wybrać odpowiednie gry dla kategorii. Wybierając je kierowaliśmy się dobrą zabawą, edukacyjnością oraz aby rozwijały inteligencję. Następnie razem napisaliśmy maile do firm produkujących gier o udostępnienie po jednym egzemplarzu gier. W między czasie wymyśliliśmy logo, który miało proste i ciekawie skomponowane. W ostatecznym rezultacie jest to kostka z wyrzuconymi 5 oczkami, połączonymi tak, aby dawały literkę „M”. Napisaliśmy też pisma o patronat medialny do lokalnej gazety i telewizji. Później, gdy mieliśmy już wybrane gry rozpoczęliśmy prace nad regulaminem. Ustaliliśmy ogólne zasady gry, reguły Wielkiego Finału oraz ustaliliśmy wstępne terminy warsztatów, które w późniejszym czasie skonsultujemy jeszcze z zgłoszonymi do Mistrzostw placówkami.

 

 


Poprzez realizację projektu chcielibyśmy rozwinąć w sobie nowe kompetencje, spróbować swoich sił w szerzeniu idei wolontariatu oraz zachęcaniu mieszkańców powiatu sierpeckiego do powrotu do mądrych gier planszowych. Pragniemy zmobilizować ich do udziału w życiu społecznym, skłonić młodzież do odejścia od komputerów, wyjścia z domu i spędzenia wspólnie czasu. Mamy świadomość, że gry planszowe rozwijają inteligencję, zdolności strategicznego i logicznego myślenia, planowania. Jesteśmy zwolennikami gier planszowych, w które często gramy, mając duże doświadczenie, wiemy jak wiele radości i cennych umiejętności mogą wnosić w życie ludzi, który muszą jedynie odkryć ich magię i piękno, ktoś kto nie spróbował grać w nowoczesne gry strategiczne nie jest tego świadomy, my zamierzamy tą świadomość w ludziach rozwinąć. Pragniemy także oprócz dzieci i młodzieży, zaangażować we wspólne działanie osoby dorosłe, różnorodne instytucje, tj. Uniwersytet Trzeciego Wieku, młodzież w wieku szkolnym, członków TKKF „Kubuś” w Sierpcu, pracowników i uczestników zajęć Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu, Zarządy Osiedli, Stowarzyszenie działające na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych „Szansa na życie” . Wymienieni partnerzy już działają dla dobra wspólnego, a wspierając nasze działania, wraz z nami przyczynią się do szerzenia idei wolontariatu. Mamy nadzieję , że realizacja projektu przyczyni się do powrotu zarówno dzieci i młodzieży do mądrych gier planszowych , jak też zwiększy świadomość rodziców odnośnie pozytywnego wpływu niektórych gier planszowych na rozwój ich dzieci i wspólne spędzania czasu z nimi poprzez odkrycie ciekawych gier planszowych. Wiemy jak oddalają się dzieci od swoich rodziców, którzy nie mając pomysłu na spędzanie z nimi czasu pozwalają im na granie w gry komputerowe, oglądanie telewizji. Bliskie jest nam dobro wspólne naszego regionu, chcielibyśmy zaangażować jako wolontariusze się w działania na rzecz naszej lokalnej społeczności. Pragniemy zorganizować rozgrywki nie tylko indywidualnie, ale również drużynowo, aby do udziału zachęcić całe rodziny. Organizując ten projekt chcemy szerzyć ideę wolontariatu, jako wartościowej formy spędzania czasu, poprzez zaangażowanie osób związanych z wolontariatem na co dzień , którzy podczas prowadzonych przez nas szkoleń dotyczących zasad gry, opowiadali będą o wolontariacie i potrzebie włączania się w życie społeczne non profit.

DLACZEGO CHCECIE REALIZOWAĆ TEN PROJEKT?
SKĄD WZIĘLIŚCIE POMYSŁ?

Od lat naszą pasją są gry planszowe, gramy w nie w każdej wolnej chwili, propagowaliśmy już ideę gier planszowych organizując Mistrzostwa Gier Planszowych dla uczniów naszej szkoły. Uczestniczyliśmy w Mistrzostwach Polski Evolutio , w którym zdobyliśmy V miejsce podczas finału w jednym w Warszawskich hoteli. Chcemy się samorealizować, rozwijać oraz budować nowe więzi społeczne. Poprzez dobre praktyki chcemy pokazać, że zabawa poprzez wspólne granie w gry planszowe może stanowić świetną odskocznię od nauki, szkoły, rozwijając jednocześnie charakter, osobowość, bystrość i kompetencje. Oprócz gier planszowych pragniemy rozpropagować takie gry jak oraz warcaby, we współpracy z TKKF „Kubuś”.

NA CZYM POLEGA WASZ PROJEKT?
OPISZCIE W KILKU ZDANIACH
WASZE DZIAŁANIA?

W lipcu i sierpniu opracujemy i stworzymy regulamin Mistrzostw, opracujemy plan pracy, harmonogram spotkań w szkołach i instytucjach, zakupimy gry planszowe, wykonamy materiały promocyjne, odbędziemy rozmowy z partnerami. We wrześniu i październiku rozpoczniemy szkolenia w szkołach, Centrum Kultury i Sztuki, Ognisku Pracy Pozaszkolnej , bibliotece publicznej.
W listopadzie planujemy zorganizować Wielki Finał Mistrzostw Gier Planszowych Ziemi Sierpeckiej w Sali kawiarnianej i konferencyjnej Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. Po rozegraniu rozgrywek w gry planszowe, szachy (dla dzieci, młodzieży, rodzin i osób dorosłych) nastąpi uroczyste wręczenie nagród najlepszym zawodnikom.

JAKIE BĘDĄ REZULTATY WASZYCH DZIAŁAŃ?
CO WYNIKNIE Z PROJEKTU?

 • 2-godzinne szkolenia w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjalnych oraz instytucjach, które wyrażą chęć uczestnictwa w rozgrywkach (min. 20 szkoleń)
 • zorganizowanie Mistrzostw Gier Planszowych w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu.
 • uhonorowanie nagrodami rzeczowymi najlepszych graczy podczas Finału Mistrzostw (trzy pierwsze nagrody w kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe I-III i IV-VI, gimnazjalne, instytucje, osiedla, organizacje, w sumie - 15 nagród w postaci gier planszowych, które będą alternatywą dla czasu spędzanego przed komputerem i rozwiną kompetencje oraz umiejętności graczy, logiczne myślenie, planowanie działań)
 • Wręczenie nagrody specjalnej dla najliczniej zaangażowanego, przedszkola, szkoły lub instytucji – jedna nagroda główna)
 • Trwałe więzi dzieci z rodziną poprzez wspólne granie w gry planszowe.
 • Odejście młodzieży od komputerów.
 • Integracja społeczeństwa.
 • Rozpropagowanie gier planszowych.
 • Rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych.
 • Wzrost świadomości mieszkańców powiatu sierpeckiego odnośnie korzyści działań wolontariuszy.
 • Nawiązanie współpracy między instytucjami, szkołami i mieszkańcami.