Wolontariat Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupnie

Nazwa grupy: Wolontariat Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupnie
Tytuł projektu: Ocalić wspomnienia – lokalną historię
Kwota dotacji: 2000,00 zł
Osobowość prawna: Gminna Biblioteka Publiczna w Słupnie


Informacja od realizatorów inicjatywy

W październiku 2015r. Wolontariusze Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupnie już po raz drugi włączyli się w akcję sprzątania grobów na Cmentarzu w Słupnie. Celem przedsięwzięcia było poszanowanie pamięci zmarłych, sprzątanie zaniedbanych, zapomnianych grobów. Nasi Wolontariusze włożyli dużo pracy, zapału i zaangażowania.

  

    

    

    

----

Spotkanie Wolontariuszy z mieszkańcami w ramach projektu „ Ocalić wspomnienia – lokalną historię”.
Serdecznie dziękujemy mieszkańcom za przekazanie ciekawej historii oraz wspomnień związanych z naszą gminą Słupno.
Zapraszamy do podzielenia się wspomnieniami.

 

 

 


Dnia 17 sierpnia 2015r. Wolontariusze Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupnie spotkali się z przedstawicielami Klubu Seniora oraz Proboszczem Parafii Św. Mikołaja w Miszewku Strzałkowskim, którzy przybliżyli im historię i tradycje związane z gminą Słupno. Było to kolejne spotkanie poświęcone realizacji projektu „Ocalić wspomnienia – lokalną historię”.
Zapraszamy do podzielenia się wiedzą historyczną Gminy Słupno.

 


Projekt opiera się na spotkaniach młodzieży z mieszkańcami gminy Słupno. Poznanie historii oraz spisanie w formie pamiętnika i opublikowanie najciekawszych wspomnień. To idea łączenia pokoleń. My młodzi na co dzień spędzamy wolny czas w gronie rówieśników, przy komputerze, a dziadkowie żyją swoimi wspomnieniami, które często zachowują tylko dla siebie. Nie znamy historii, losów, wspomnień ludzi starszych. Chodzi nam o to, żeby seniorzy przybliżyli nam naszą historię i tradycje związane z naszą miejscowością. Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej kontaktów z ludźmi starszymi. Świat zmienia się na tyle szybko, że wiedza gromadzona przez całe życie szybko się dezaktualizuje. Seniorzy nie są już postrzegani jako „skarbnica wiedzy i mądrości”. Dążymy do wymiany doświadczeń, umiejętności, wspierania w tych obszarach gdzie młodzi i starsi mogą się uzupełniać. Planujemy zorganizować warsztaty fotograficzne, które uwiecznią zabytki, ślady historii czy znalezione rzeczy. A historia jest bogata poprzez dwa grodziska, z których to na Szeligach istniało od VII wieku po czasy okupacji. W związku z tym będziemy nagłaśniać naszą akcję na terenie gminy i w internecie, aby mieszkańcy nie tylko przekazywali nam ustnie swoje wspomnienia, ale także przynosili zdjęcia do archiwizacji wspomnień o naszej gminie. Zakupiony toner, papier fotograficzny oraz antyramy posłużą nam do samodzielnego wydrukowania zdjęć oraz ich oprawienia. Jako podsumowanie akcji „ Ocalić wspomnienia – historię lokalną” zorganizujemy spotkanie w ramach Międzynarodowego Dnia Seniora (dla 20 seniorów) na którym przedstawimy bohaterów i lokalną historię, uwiecznimy nasze zaangażowanie wystawą fotografii. Podczas „Wieczoru Wspomnień” będziemy mieli możliwość podsumowania działań jakie wykonaliśmy oraz wręczenie publikacji w formie pamiętników (60 sztuk). Dla seniorów przygotujemy upominki.
Miejsce spotkania oraz wystawa naszych prac odbędzie się w Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Słupnie.

DLACZEGO CHCECIE REALIZOWAĆ TEN PROJEKT?
SKĄD WZIĘLIŚCIE POMYSŁ?

Realizacja tego projektu nakłania do wzajemnego „odczuwania i potrzeby dawania” w płaszczyznach wspólnej aktywności nas młodzieży i seniorów. Koncentrujemy się wokół wzajemnej nauki, zabawy, przygody, którą można wspólnie przeżyć. Mieszkamy w gminie Słupno chcielibyśmy poznać lokalną historię, wykorzystać możliwość zaproszenia osób o przybliżenie nam historii powstania zabytków.

NA CZYM POLEGA WASZ PROJEKT?
OPISZCIE W KILKU ZDANIACH
WASZE DZIAŁANIA?

Projekt będzie polegał na spotkaniach młodzieży z seniorami, przedstawicielami parafii, biblioteki, najstarszych mieszkańców, którzy znają historię zabytków. Spotkania będą organizowane raz w tygodniu. Celem spotkań będzie zebranie i utrwalenie wspomnień, które przybliżą nam tradycje jakie panowały. Spisanie szczegółowych informacji i opublikowanie. Kolejnym działaniem jest organizacja warsztatów fotograficznych, w którym każdy z nas będzie miał możliwość uchwycenia swoim okiem fragmentu historii naszej okolicy. Następnie zorganizujemy wernisaż naszych prac fotograficznych oraz zaproszenie gości, którzy pomogli nam zdobyć wiedzę historyczną. Takie spotkanie będzie okazją do podzielenia się informacjami z mieszkańcami w różnym przedziale wiekowym.

JAKIE BĘDĄ REZULTATY WASZYCH DZIAŁAŃ?
CO WYNIKNIE Z PROJEKTU?

  1. Poprzez możliwość realizacji projektu poznamy historią gminy Słupno, ciekawe osoby, które podzieliły się wspomnieniami.
  2. Wspólne podejmowane działania nauczą nas postrzegania osoby starsze jako „Skarbnica Wiedzy i Mądrości”.
  3. Poznamy potrzeby ludzi starszych ich oczekiwania.
  4. Szerzenie idei wolontariatu droga pracy ukierunkowanej na osoby starsze wiekiem.
  5. Będziemy dbać o miejsca historyczne oraz kultywowanie tradycji związanych z regionem.
  6. Opublikujemy wspomnienia, zdjęcia tematyczne, wykonane przez nas wolontariuszy, uwiecznimy nasze zaangażowanie wystawą fotografii.