Zanim Zostaniesz Wolontariuszem

Zanim Zostaniesz Wolontariuszem

Zastanów się:

  • czy znajdziesz wolny czas na dodatkowe obowiązki i chcesz go poświęcić dla innych. Sprecyzuj ile masz tego czasu w ciągu tygodnia. To z pewnością ułatwi dalszy kontakt z organizacją.
  • czy chcesz pracować bezpośrednio z ludźmi: pomagać osobom starszym, uczestniczyć w terapiach dzieci autystycznych, pracować z osobami niepełnosprawnymi. Czy wolisz pracę w biurze organizacji pozarządowej, instytucji, gdzie możesz pomóc w realizacji projektów, w pracach biurowych, tworzeniu i aktualizowaniu stron www, projektowaniu materiałów promocyjnych lub szkoleniowych, organizowaniu warsztatów i szkoleń itd.

Pomyśl:

  • jakie zajęcia Cię interesują. Czy chcesz wykorzystywać swoje doświadczenie zawodowe, zdobyte w szkole umiejętności. Czy wolisz zająć się czymś co pozwoli ci odreagować, oderwać się od pracy i nauki.

Teraz możesz zacząć szukać miejsca, gdzie będziesz przydatny. Warto rozejrzeć się wokół siebie. Może nie daleko znajdują się instytucje lub organizacje pozarządowe, które mogłyby być zainteresowane Twoją pomocą.

Jeśli w pobliżu miejsca zamieszkania nic nie ma. Sięgnij po książkę telefoniczną lub informator miejski (dział stowarzyszenia i fundacje). Jeśli zainteresuje Cię już organizacja, możesz: zajrzeć na ich stronę internetową, pójść tam, albo zadzwonić i zapytać o ich działania oraz czy potrzebna jest pomoc wolontariusza. Jeśli tak zaproponuj swoją pomoc i umów się na spotkanie, na którym ustalicie szczegóły współpracy.

Źródłem informacji jest strona www.bazy.ngo.pl - w bazie znajdują się wszystkie fundacje i stowarzyszenia w Polsce.

Wolontariusze mogą pracować w organizacjach pozarządowych i instytucjach publicznych. Są przydatni w pracach biurowych. Mogą tłumaczyć teksty. Jeśli posiadają odpowiednią wiedzę: mogą udzielać porad specjalistycznych, koordynować projekty, pisać wnioski, wspierać organizację uroczystości, festynów, konferencji, szkoleń, warsztatów, projektować ulotki, foldery. Wszystko zależy od tego co organizacja robi w danej dziedzinie i od kwalifikacji wolontariusza.

Wolontariusze mogą pomagać osobom niepełnosprawnym, niewidomym, osobom starszym, często samotnym.