Nie daj się oszukać! - inscenizacja

17 czerwca 2018r. w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie odbyła się niezwykła premiera - premiera sztuki pn. „Nie daj się oszukać” w reżyserii Mariusza Pogonowskiego, według scenariusza Alka Pietrzaka.

Inscenizacja „Nie daj się oszukać!” poświęcona jest problematyce bezpieczeństwa osób starszych, a w szczególności oszustw „na wnuczka”. W przedstawieniu przedstawiliśmy sposoby działania sprawców, wskazane zostały również zagrożenia.

Aktorzy występujący w spektaklu to: młodzież i seniorzy z Gminy Radzanowo.
Inscenizacja „Nie daj się oszukać” to efekt warsztatów teatralnych, w których uczestniczyli seniorzy i młodzież z terenu gminy Radzanowo. Warsztaty prowadzone przez Mariusza Pogonowskiego polegały na pracy nad tekstem, nauce dykcji i postawy scenicznej, a następnie aktorzy pracowali na podstawie scenariusza opracowanego przez Alka Pietrzaka - płocczanina - absolwenta Warszawskiej Szkoły Filmowej na wydziale reżyserii. Za swój pierwszy krótkometrażowy film „Mocna kawa wcale nie jest taka zła” otrzymał m.in.: Nagrodę Główną na festiwalu filmowym Dwa Brzegi.

Sztuka „Nie daj się oszukać!” przestrzega przed oszustami wyłudzającymi od starszych osób pieniądze metodą na tzw. „wnuczka”, „policjanta” czy „inkasenta”. Oszuści najczęściej posługują się książkami telefonicznymi, wybierając numery osób o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu, a rozmowę prowadzą w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające oszustom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. W rozmowie dzwoniący prosi o udzielenie pilnej pożyczki, stosując różnorodne „historie”.

Temat okazał się niezwykle ważny, bo i zainteresowanie nim zaskoczyło organizatorów - sala widowiskowa w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie wypełniła się po brzegi. Wśród widowni znaleźli się mieszkańcy gminy Radzanowo oraz liczne grono gości z okolicznych, jak i dalszych miejscowości.

Sądząc po gromkich brawach – aktorzy czyli seniorzy i młodzież stanęli na wysokości zadania.
Poprzez powstałą inscenizację pragniemy uczulić seniorów, na co powinni zwracać uwagę, by nie stać się ofiarą oszustów oraz przekazać informacje, co zrobić w przypadku, gdyby ktoś taki próbował ich oszukać. Iwona Marczak – Prezes Fundacji FLZP „Młodzi Razem”.

Partnerami przedsięwzięcia byli: Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie pod kierunkiem p. Magdaleny Kosielińskiej, Drużyna harcerska „Wędrowne Ptaki” z Radzanowa pod kierunkiem p. Jolanty Sochackiej oraz Wójt Gminy Radzanowo p. Sylwester Ziemkiewicz.

Sztuka „Nie daj się oszukać” powstała w ramach projektu pn. „Bezpieczni seniorzy” realizowanego przez Fundację „Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej - Młodzi Razem” dofinansowanego ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020.



Inscenizacja - „Nie daj się oszukać” została, także wystawiona przez objazdowy teatr:

- 5 lipca 2018r - w Stanowie

  

- 6 lipca 2018r. - w Małej Wsi i Słubicach

   

Zapraszamy do fotorelacji:



NAPISALI O PROJEKCIE: